Aktuality

4 mýty o studiu v Dánsku, kterým byste neměli věřit

Datum: 9.3.2017 19:07          Publikoval: Sabina Feldmanová

Dánsko není jen Kodaň. Studovat můžeš na vysokých školách v městech Aarhus, Odense, Kolding nebo třeba Roskilde. Poslední zmiňované je navíc proslulé hudebním festivalem, který by mohl být tím největším zážitkem ze studijního pobytu. Samozřejmě až po diplomu z dánské univerzity. 🙂

Studuj v Dánsku!

Které mýty a pověry často uslyšíš o studiu v Dánsku? Jej jich hned několik a zbytečně tě zdržují od životního kroku, který tě posune neskutečně daleko v životě.

Mýtus č. 1: Studium v Dánsku finančně nezvládneš

Pozor, pozor. Podobná tvrzení jsou velmi jednoduchá na vyslovení a uslyšíš je o všem okolo. „Cestování je drahé.“, „Kvalitní jídlo je drahé“ atd.

Studium v Dánsku je pro všechny studenty EU zdarma, tedy i Čechy a Slováky. Stejně jako na českou univerzitu můžeš chodit na tu dánskou. Nájem je opravdu vysoký v porovnání s Českou republikou. Za pokoj můžeš v přepočtu dát přes 10 000 Kč měsíčně. Ruku v ruce s tím ale jdou platy. I u nás bys chodil na brigády. Za hodinu práce si v Dánsku vyděláš 3x – 4x více než u nás. Protože jsme opět v EU, práci získáš levou zadní, pokud budeš chtít.

Při částečném úvazku (třeba někde v kavárně) máš navíc nárok na stipendium od dánské vlády.

Takže počkat, je to opravdu tak drahé, pokud se na to podíváš už dánskýma očima?

Mýtus č. 2: V Dánsku je stále škaredé počasí

Dánsko je obklopeno mořem a už jsi více na sever od Česka. Prší tu mnohem častěji a tropické teploty čekat nemůžeš. Přesto se budeš taky slunit a nošení nepromokavého oblečení nebude každodenní rutina.

Severské národy, mezi které se Dánsko také řadí, mají jedno rčení: „Neexistuje špatné počasí, existuje jen špatné oblečení.“

Studuj v Dánsku!

Mýtus č. 3: Dánština je obtížná

Který jazyk je jednoduchý? V Dánsku mluví všichni od malých dětí po seniory plynulou angličtinou. I dánské univerzity vyučují především v angličtině. Proto jsou také naklonění přijímání mezinárodních studentů. S angličtinou si tedy vystačíš dokonale.

Pokud ale překonáš první obavy z jiné gramatiky, skládání vět a výslovnosti, kurz dánštiny je pro mezinárodní studenty zdarma.

Mýtus č. 4: Stejné obory mohu vystudovat u nás

Ano, můžeš. Úroveň vysokého školství je v Česku vysoká. Ale univerzity v Dánsku se umisťují v celosvětových žebříčcích vždy výše. Navíc mají jiný styl vyučování:

  • Třídy jsou malé. Typicky 10 – 15 studentů.
  • Učitel je více mentor než pasivní vypravěč.
  • Pracovní stáže a projekty jsou povinné během studia.
  • Během zkoušky se testuje pochopení učiva, kritické myšlení a práce s informacemi, a proto si můžeš vzít jakoukoliv učebnici k testu.
  • Vztah studenta s učitelem není nadřazený, budete na stejné rovině.

Studium v zahraničí tě neskutečně posune dál. Uvidíš. Studium v Česku je dobré. Dánsko ti ale nabízí do života mnohem více.

 

Chci studovat v Dánsku!