Dánsko je definitivně dobrá volba, říká student Tomáš
Tomáš, původně z Frýdku-Místku, absolvent střední školy v Havířově, je studentem Zealand Institute of Business and Technology (ZIBAT) v Dánsku ve městě Koge. Jelikož na VŠ do Dánska vyjel právě přes agenturu Czech-us, a jakožto bývalý student VŠB-TU se schopnosti srovnání dvou vzdělávacích systémů, rozhodli jsme se s ním udělat menší rozhovor o tom, jak se mu tam daří, jak probíhá jeho studium, a jak je celkově s výběrem „výšky” spokojený.
Tomáši, jak jsi vůbec přišel na to, že bys rád studoval vysokou školu v zahraničí?
S myšlenkou studia v zahraničí jsem přišel potom, co jsem studoval vysokou školu v ČR, která mě nebavila podle mých očekávání a především jsem chtěl prostřednictvím VŠ cestovat a zkusit studium i v zahraničí. Bohužel tato česká vysoká škola měla velmi nízkou podporu programu Erasmus, a tak jsem se jednoho dne rozhodl ukončit studium a podat si přihlášku na výšku do zahraničí.
Bylo Dánsko tvá jediná volba, nebo ses hlásil i např. do Anglie či Holandska?
Rozhodoval jsem se mezi Holandskem a Dánskem. Nakonec jsem podal jen přihlášky do Dánska na dvě vysoké školy. Následně jsem byl přijat na obě školy a zvolil jsem ZIBAT v Koge, obor Logistics Management. Uvažoval jsem, kterou ze škol zvolit, ale ve výsledku jsem se rozhodl pro ZIBAT, jelikož na obou školách jsem měl studovat totožný obor a jediný rozdíl byla lokalita. A jelikož je ZIBAT v blízkosti Kodaně, to nakonec rozhodlo.
Jak probíhal proces přihlášení na vysoké školy do Dánska?
Proces přihlášení je velmi jednoduchý, ale je zapotřebí mu obětovat nějaký čas. Potřebné jsou překlady vysvědčení ze střední školy a nejdůležitější částí jsou veškeré dopisy jako motivační, doporučující, popř. od zaměstnavatele atd. Dle mého názoru mi v tomhle kroku nejvíc pomohla Lucka z Czech-us, která mi můj dopis předělala do mnohem lepší formy.
A co ubytování? Našel sis ho dopředu, nebo až na místě?
Ubytování jsem si našel přes internet ještě měsíc před začátkem školy. Bydlím v bytě v panelovém domě. Jedná se o sousedství na okraji Koge. Řekl bych, že se jedná o nízkonákladové bydlení v porovnání s nájmy v jiných nemovitostech. Obyvatelé tohoto sousedství jsou především Dánové arabského původu a čeští a slovenští studenti. V bytě, který obývám, jsme ve složení 3 Češi a Slovák se Slovenkou, tzn. 5 lidí celkem. Bydlení je velmi prostorné, takže jsem spokojený.
A teď už k samotnému příjezdu do Dánska – jak to probíhalo, popř. co tě na začátku mile/nemile překvapilo?
Do školy jsem dorazil o týden později (tzn. vynechal jsem introduction week) z důvodu, že jsem byl v létě ještě na Work and Travel v USA. Ve výsledku se ukázalo, že jsem o nic podstatného nepřišel. Největším překvapením a zároveň zklamáním pro mě bylo, že třetina třídy jsou Češi nebo Slováci. Ve třídě jsou samozřejmě i studenti jiných národností a Dánové. Vesměs jsou Dánové velmi příjemní a nápomocní. Téměř všichni umí anglicky, takže není problém se zde domluvit. Zaujalo mě, že v Kodani jezdí více cyklistů než automobilů. Infrastruktura cyklostezek je vůbec úžasná, protože podél každé cesty vede cyklostezka.
Co se týká výuky, jak to na takové vysoké v Dánsku probíhá? Je forma výuky stejná jako v Česku?
Výuka je absolutně jiná než v ČR. Neučíme se nic konkrétního nazpaměť a nepíšeme žádné testy. Vše je formou prezentací, kde probíráme určitý case study, na který máme obvykle 30 minut. Během tohoto času musíme skupinově vypracovat prezentaci s řešením a následně ji odprezentovat. Reálně je tak možné, že denně prezentuji i 3 prezentace. Rozvrh je každý týden jiný. Na mé škole trochu vázne organizace, takže se rozvrh hlavně v období Vánoc asi 3x změnil a v takovém případě není jednoduché koupit letenky domů. Ovšem obrovskou výhodu vidím v tom, že výuka pravidelně začíná v 8:30 a končí v 14:00. Tohle je obrovský rozdíl oproti ČR, kde jsem např. začínal v 7 ráno a končil v 7 večer a mezitím byla pauza 4 hodiny. Časově to tady má větší řád. Učitelé studenty respektují naprosto stejně jako své kolegy. Takže žádné shazovaní jako v ČR. Můžete se s nimi bavit naprosto o všem na jakékoliv téma.
Měl jsi nebo máš v Dánsku někoho (např. buddyho), který by ti pomáhal se zařizováním různých věcí?
Buddyho žádného nemám. Nikdo, kdo by mi pomohl s vyřízením čehokoliv, tady není. Takže vše jsem si obstaral sám. Naprosto stejné je to s mentorem, kterého také nemám.
Máš v plánu v Dánsku nějak cestovat, případně nabízí tvoje škola nějaké možnosti studia v zahraničí (Erasmus, apod..)?
Chci využít všechny možnosti cestování a Dánsko jich nabízí opravdu spoustu. Mým plánem je jet ve 3. semestru na Erasmus a ve 4. na internship, v obou případech do zahraničí. Ve výsledku tak strávím z 2 let v Dánsku pouze jeden rok.
Jak je to s hledáním práce/brigády?
Zaprvé, než je vůbec možné začít pracovat, tak je nutné získat yellow card, což je něco jako SSN v USA nebo rodné číslo v ČR. Proces získání je poměrně dost zdlouhavý. Vyplatí se proto přijet do Dánska ještě před začátkem školy, kdy mají úřady studentské hodiny, a některé dílčí kroky lze vyřídit na počkání, a to ušetří spoustu času a díky tomu, že o prázdninách je většina studentů doma, tak je větší šance získat práci. Prvním krokem je získání tzv. Resident Permit, které trvá vyřídit zhruba 3 týdny, poté samotná yellow card další 3 týdny. Až následně si můžete otevřít bankovní učet, kdy čekáte na kartu a veškeré dokumenty, které vám dorazí poštou, další 2 týdny. Výsledkem je, že reálně 2 měsíce jen čekáte, než začnete pracovat, protože většina zaměstnavatelů vás bez těchto dokumentů odmítá zaměstnat. Dalším problémem je jazyk. I když si obecně vystačíte s angličtinou, tak co se týká práce, většina zaměstnavatelů požaduje znalost dánštiny. Ovšem já jsem patřil k těm šťastnějším, protože mi byla doporučena jedna firma, která zprostředkovává práci ve skladech, a už po týdnu v Dánsku jsem šel do práce. Bohužel tato práce není pravidelná a počet hodin byl každý týden jiný, a proto jsem hledal dál. Hledání probíhalo jak přes internet, tak i osobně. Roznášel jsem životopisy jak ve městě, kde bydlím, tak i v Kodani. Po nějaké době jsem se dostal do hotelové restaurace jako číšník, a aby toho nebylo málo, tak se mi ozvali ještě z baru v Kodani, kde jsem práci taktéž přijal. Momentálně tak mám 3 práce, ale všechny na part-time, a ve výsledku se tak dostanu na 12-20 hod v průměru za týden. Výdělky se mohou zdát celkem vysoké při neoficiální minimální mzdě 100DKK/hod, ale stojí proti nám dva nepřátelé. Jedním z nich je daň ze mzdy, která činí 37%, a druhým jsou ceny obecně. Pracoval jsem jak v UK, tak v USA, a ceny jako v Dánsku jsem ještě neviděl. Vše je zhruba 3x dražší než u nás. Stát jako takový prosperuje, ale mě se nelíbí, že některé věci jsou řízené více než by měly. Ať už je to speciální daň na sladké, která již byla zrušena nebo nehorázně vysoké pojistky automobilů. Ale v konečném porovnání české a dánské mzdy + ceny v obchodech, tak Dánsko stále vychází lépe.
Měl jsi možnost si zažádat o nějakou studentskou finanční podporu?
Poté, co jsem stabilizoval počet pracovních hodin v týdnu nad 12+, jsem požádal o studentský grant zvaný SU. Musím uznat, že okolo tohoto státního příspěvku se točí více mýtů než by se čekalo. Podmínkou pro získání SU je uzavřená pracovní smlouva, která musí prokazovat, že pracujete více než 10hod. týdně a více jako 43hod. měsíčně. Už tohle zní zajímavě. V mém případě ani jedna ze smluv neobsahuje počet hodin, takže jsem ke smlouvám přiložil payslipy. Po týdnu mi bylo SU uznáno, ale to ještě není žádná výhra. Každý druhý student ve škole pobírá SU příspěvek. Podstatné je zúčtovací období, které probíhá na přelomu března a dubna. V této době probíhá kontrola, kdo, kdy, kde a kolik hodin pracoval, a zda mu vychází počet hodin. Tady přichází kámen úrazu, protože se ve výsledku přijde na to, že něco nesedí a poté se musí celé SU vrátit. Jsou tady studenti, kteří tak dluží státu 50 000DKK. Zajímavé na tom je, že někdo sem tam počet hodin nesplnil a SU mu zůstal a někomu to nevyšlo jednou a bylo mu sebráno. Další zajímavostí je, že určití studenti pracují i přes 100hod. měsíčně a přitom je jasně psáno, že je povoleno pracovat jen 10-12hod. týdně a SU jim také zůstalo. Vysvětluji si to tak, že záleží, který úředník vás dostane na starost a jaké máte štěstí. Je ovšem důležité přiznat, že bez této podpory je zapotřebí se trochu uskromnit. V Dánsku je školství zdarma pro studenty z EU, takže není zapotřebí využívat jakékoliv studijní půjčky.
Co děláš v Dánsku ve svém volném čase?
Do této doby jsem neměl příliš volného času a většinu jsem věnoval škole a práci. Teď už jsem si to nějak zorganizoval a od dalšího měsíce chci začít hrát basketbal za místní klub. Mám spoustu nových kamarádů z celého světa. Vesměs je již složení žáků naší třídy velmi různorodé. Jsou zde studenti ze zemí jako Mexiko, Litva, Polsko, Bulharsko, Chile, Zambie, Dánsko, Nepál, Rusko a samozřejmě Česko a Slovensko. Bohužel škola, na které studuji, nemá klasický školský campus, který známe z ČR, tak proto zde vytvářejí studentský život sami studenti. Není zde žádný klasický studentský klub. Namísto toho se ve škole občas pořádá tzv. Friday bar, kde je studentská zábava. Obecně si ovšem studenti vytvářejí vlastní party u sebe doma.
Jak je to s dánštinou? Je povinné se ji učit?
Povinné studium dánštiny v Dánsku není, je však možné ji studovat po dobu 3 let zdarma. S tím jsem ovšem ještě nezačal, protože po roce studia chci na rok odjet na Erasmus a internship do zahraničí a obávám se, že bych za rok vše zapomněl. Namísto toho jsem se začal věnovat studiu španělštiny, protože bych mé cesty chtěl směřovat do Jižní Ameriky.
Jaký je nejvýhodnější způsob dopravy při návštěvě Česka?
Transport do ČR řeším letecky z Kodaně nebo sousedního švédského Malmö. Také je zde možnost dopravy do ČR autobusem.
Z jakého důvodu sis pro zprostředkování studia v zahraničí vybral právě agenturu Czech-us?
Zvolil jsem agenturu Czech-us, protože jsem s nimi měl již samé pozitivní zkušenosti z programu Work and Travel USA.
Jak bys tedy shrnul svou dosavadní zkušenost na výšce v Dánsku?
Když vše shrnu, Dánsko je definitivně dobrá volba. Proces přihlášení není složitý a šance se do Dánska dostat jsou stále vysoké. Ovšem s postupujícím časem to bude čím dál víc složitější, protože zájem stoupá. Škola, kterou studuji, mi přijde jako jedna z těch jednodušších. Výhodou je studium zdarma a neomezený věkový limit. Lidé jsou velmi příjemní. Ve výsledku je má dosavadní zkušenost velmi pozitivní a největší nedostatek vidím v počasí. Pokud patříš k těm lidem, kteří jsou nespokojení v ČR nebo chceš změnu a zkusit něco nového, potom je Dánsko určitě ta správná volba!
[ngg_images gallery_ids=“9″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“]