Little Scandinavianfairy tale, aneb v Dánsku se do školy těším!
I když se Lenka a Jakub nikdy nesetkali, jedno mají společné. Byli nespokojeni s českým vzdělávacím systémem, a tak se studium tady u nás rozhodli pověsit na hřebík a zakotvili v Dánsku.
Devatenáctiletý Jakub Maceček chodí po chodbách vysoké školy ZIBAT (Zealand Institut of Business and Technology) již několik měsíců. První nervozita a rozpaky z mluvení v cizí řeči ho ale přešly hned po pár dnech a dánské město Næstved se pro něj brzy stalo druhým domovem. „Nebavilo mě se jen šrotit a šrotit, jak je tomu v Česku. Tak jsem uvažoval, že si po střední dám rok volna, budu cestovat a od toho mechanického učení si trochu odpočinu. Pak jsme se ale s kamarády rozhodli zkusit dánskou vysokou školu. Líbí se mi, že až odejdu, budu mít v oboru Commerce Management, který jsem se rozhodl studovat, i praxi a nejen diplom v kapse.“
Seznamujeme se s ostatními studenty
Dánsko bylo vlastně jedinou Jakubovou volbou. Podal si tři přihlášky na vysokou školu, všechny do Dánska. A na všechny školy ho přijali. Celkové náklady na studium v Dánsku se tolik neliší od nákladů tady u nás. Na ZIBATu, kde Jakub studuje, se stejně jako na ostatních dánských školách neplatí školné. Studenti si musí financovat jen bydlení, povětšinou koleje a další osobní výdaje.
Kuba studuje v mezinárodní třídě, kde je většina Evropanů, ale i student z Číny nebo Nepálu. O setkávání s jinými kulturami tu tedy rozhodně není nouze. A to se vyplatí hlavně při ochutnávání cizích jídel. Všichni se totiž přátelí dohromady, na kolejích jsou pořád spolu, hrají hry, povídají si, diskutují a užívají si party. Vždycky je co slavit. „Pokud bych mohl něco doporučit, tak je to právě studium v zahraničí. Jsem tu naprosto spokojený. Dánové jsou milí, otevření. Jdu po ulici a všichni se na mě usmívají. Taky jsou neuvěřitelně nápomocní, sami se velmi snaží nám to tady ulehčit, zejména učitelé,“ pokračuje Jakub.
I když je rozvrh docela nabitý, studenti si většinou pro své koníčky nebo brigádu čas najdou. Kuba u nás hrál fotbal, a ani po této stránce se v Dánsku neztratil. Učitel mu pomohl sehnat místo v tamějším sportovním klubu a Kuba se právě teď těší na své první tréninky. Navíc se chystá začít pracovat, nudit se tedy rozhodně nebude.
Skandinávie se pyšní především nádhernou přírodou
Nejzajímavější je ale Jakubovo povídání o jeho vysoké škole. „Styl výuky je naprosto odlišný. Hodně se učíme spolupracovat ve skupinách. Takže nám učitel třeba zadá nějaký projekt a my si jdeme sednout do přístavu. Tam tak zhruba dvě hodiny pobudeme a všichni dohromady na zadaném úkolu pracujeme. Po návratu do školy ho prezentujeme před zbytkem třídy.“ Zatím ve škole tráví tři dny v týdnu, před koncem semestru to budou čtyři. A poslední Jakubova věta? „To je snad poprvé, co se těším do školy!“
___________________________________________________________________________________
O studiu a životě v Dánsku ví své i jednadvacetiletá Lenka Malinová, která si za své působiště vybrala VIA University College v Horsens.
Město, kde Lenka studuje, leží koncii fjordu Horsens
Za to, že se Lenka vydala studovat do Dánska, vděčí své kamarádce, kterou na dánskou univerzitu následovala. Díky ní se Lenka o tamním vzdělávacím systému dozvěděla mnoho cenných informací a také v ní měla významnou psychickou podporu. „Nejsem si jistá, jestli bych sama takhle odjela do ciziny, ale moje kamarádka mi to dost ulehčila.“
Do té doby Lenka Dánsko viděla jen na mapě a teď už je tomu rok, co se v této zemi zabydlela. Stejně jako Jakub bydlí na koleji, která se spíše podobá bytečku dva plus jedna. Na vysoké škole VIA studuje Marketing Management, který ji začal bavit již během brigády na střední škole. V Dánsku je i ona spokojená natolik, že zůstala i přes letní prázdniny. „Trvalo mi tak půl roku, než jsem si na všechno zvykla, ale teď už je to super a zatím vůbec neplánuju se vrátit zpátky do Česka. Teď zrovna zvažuju, kam vyrazit na internship (pracovní stáž, pozn. red.), který máme v rámci školy. Ráda tu žiju přítomností a vychutnávám si vše, co studentský život v zahraničí nabízí, “ říká Lenka.
Z počátku studia s angličtinou neměla problém, protože s dobrou jazykovou úrovní už do Dánska vyrazila. „Lidi, co sem přijeli se slabší angličtinou, to měli ze začátku dost těžký. Každej večer se museli pořádně učit. Ale když se chce, všechno jde. V tomto mezinárodním prostředí s přáteli z celého světa je opravdu snadné se jazyk naučit.“
Mimo školu se Lenka věnuje svému blogu, který najdeš na webové stránce www.lennymali.com. Původně měl být zaměřený spíš na módu, ale postupně se přidaly například recepty nebo cestování, které Lenka miluje.
Lenka v Číně, kde vystupovala na hudebním festivalu
Naposledy se vydala do Číny, kde se svojí kamarádkou vystupovaly na mezinárodním hudebním festivalu coby kytarové duo. Mimo to stíhá Lenka ještě brigádničit a navštěvovat kurzy dánštiny, které jsou pro zahraniční studenty zdarma. „Pro holky je tady těžší sehnat si práci, protože třeba brigáda ve skladu se dá najít snadněji. Kluci mají výhodu.“ V městě Horsens, kde Lenka momentálně žije, nic nepostrádá. „Je tu všechno, co člověk potřebuje. Třeba potraviny jsou tu ve srovnání s Českem daleko kvalitnější. Někdo si občas stěžuje, že tu nejsou žádné kluby, ale na druhou stranu se tu pořádají různé party přímo ve škole nebo na kolejích.“ Nakonec Lenka dodává, že i když její začátky v Dánsku nebyly nejsnazší, teď je neskutečně ráda, že tam je. Koneckonců i její blog nese podnázev „Little Scandinavian Fairy Tale“.
Zajímá tě více informací o studiu v Dánsku?
Kontaktuj koordinátorku programu:
Kamila Šatrová
studium@czech-us.cz
734 445 641