Aktuality

Bloggerka Lenny Mali: Malý návod na Dánsko

Datum: 7.3.2017 14:21          Publikoval: Sabina Feldmanová

Jmenuji se Lenka a celý svůj život jsem vyrůstala v Praze – spokojená, obklopená milující rodinou a přáteli. Měla jsem všechno, ale od života tak nějak chtěla víc. V tomhle jsem se od svých tehdejších spolužáků hodně odlišovala. Už tehdy jsem věděla, že po maturitě někam vyrazím, a po tom, co se mi stal osudným jeden příspěvek na Facebooku jsem si domluvila schůzku v Czech-us…

Studuj v Dánsku!

Před odjezdem

Mojí první prioritou se po vyřízení všech formalit a ověření kopií nutných pro podání přihlášky, se kterou mi po celou dobu asistovala koordinátorka z Czech-us, stala angličtina. Tehdy jsem se bála, že se na univerzitu do Dánska nemám šanci dostat, jelikož všichni mluví anglicky lépe než já. Hodně mi v tom pomohla moje profesorka angličtiny (děkuji paní Neusserová), soukromé lekce konverzace, a také kurzy. Když se chce, tak to jde. Před odjezdem jsem se také zúčastnila intenzivního kurzu v Praze, což doporučuji všem, ať už se chystáš kamkoli. Během několika měsíců se tak moje angličtina přehoupla z B1 na pokročilejší úroveň B2. Následovala rezervace ubytování, plánování cesty, balení a nakupování.

Po příjezdu

Všechno bylo najednou nové a já uprostřed neznámého herního pole. Naštěstí jsem v tom nebyla sama, a tak jsem se rychle spřátelila s lidmi, kteří byli ve stejné situaci. Spolužáci, kamarádi spolužáků, starší studenti (poradí ti s hledáním práce, se zkouškami atp. 🙂 Také jsem se přihlásila do školního sportovního klubu. Nebyla to ale jenom zábava.

Začátky v Dánsku se samozřejmě nesly také v duchu administrativním. Bez čeho se tu neobejdete?

Povolení k pobytu a žlutá karta

Žlutá karta je tvé všechno. Díky ní máš přístup do knihovny, v lékárně si vyzvedneš recept nebo zařídíš účet v bance. Na začátku semestru si můžeš povolení vyjednat ve škole, během doby, kdy tam jsou reprezentanti z úřadů. Pokud tento termín zmeškáš, o povolení je možné si požádat i na obecním úřadě. V obojím případě budeš potřebovat fotografii, kopii pasu/občanky a kopii nájemní smlouvy.

Účet v bance a nem konto

Ve většině dánských bank je vedení studentských účtů zdarma, a tak není třeba rozmýšlet, kde si účet založit. Potřebovat k tomu budeš jen žlutou kartu s CPR číslem (to je číslo, které je napsané na kartě) a nějaký osobní dokument s fotografií. Velmi praktická je také aplikace Mobile Pay, která umožňuje lidem posílat peníze na základě telefonního čísla. Skvělý to vynález!

NEM ID

To je taková malá knížečka, která je propojená s tvým CPR číslem a obsahuje více než stovku klíčů. Klíče neboli hesla budeš potřebovat třeba při přihlašování do internetového bankovnictví, e-boks (virtuální schránka) nebo do ostatních státních systémů.

Není toho zrovna málo. K tomu si musíš také zařídit Tax kartu, díky které ti zaměstnavatel nestrhne 40% ze mzdy, ale jen 8%. To se dá vyřídit jak na obecním úřadě, tak přes internet.

Druhý rok

Můj druhý rok byl o poznání lepší. Jako štamgasta mne nic moc nepřekvapilo a také jsem si ve všem začala trošku více věřit. Ve škole na nás ale začali mít větší a větší nároky, najednou jsme museli více pracovat ve skupinách a větší důraz byl také na zkoušky. Na druhou stranu už jsem ale věděla, na jaký předmět se vyplatí chodit a kdy si můžu jít dovolit jít do práce (stejně jako v prvním roce jsem dřela ve skladu, jako brigádník tzn. Vikar).

Tento rok byl pro můj život přelomový. Měla jsem možnost hodně cestovat, poznat nové lidi stejně tak jako nějaké ztratit. Také jsem se pustila do zdokonalování angličtiny a o prázdninách se přehoupla do úrovně C1, která je potřeba pro většinu vysokoškolských magisterských programů. Jak můžete vidět, všechno jsem začala brát více vážně. 🙂

Třetí Rok

Teprve až tento podzim jsem si uvědomila, jak vlastně čas letí. To, jak si chci užít všechny své kamarády, dokud se nerozběhneme po promoci do světa. To, jak se mi kdysi spolužáci divili, že se hlásím do Dánska na výšku, aniž bych mluvila dánsky. A taky to, kde že jsem tehdy sebrala tu odvahu to udělat.

Rozhodnutí, které změnilo celý můj život. Rozhodnutí, bez kterého bych dnes nebyla tam, kde jsem jak v osobním, tak i profesním životě. Kromě školy a dánštiny mám také práci v dánské firmě, kde mám na starosti český trh. Konečně mám tak možnost propojit svoje znalosti, vlohy a také zjistit, jaké to je pracovat v mezinárodním prostředí. Také stále píšu svůj blog Lennymali, takže se určitě podívejte, pokud chcete zjistit, kdo že se to skrývá za tímto článkem.

Ať už se chystáte odjet studovat do zahraničí nebo třeba jen na prázdniny za prací, hodně štěstí!

Lenka Malinová

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“11″ sortorder=“114,117,118,116,113,115″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“100″ thumbnail_height=“75″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“20″ number_of_columns=“4″ ajax_pagination=“1″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“1″ slideshow_link_text=“[Prezentace]“ slug=“Malý-návod-na-Dánsko“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]

Chci studovat v Dánsku!