Proč studovat v Dánsku

Výhody studia

10 důvodů, proč se za vysokoškolským studiem vydat právě do Dánska

  1. Jestli hledáš možnost studia v zahraničí bez školného, tak jsi tu správně. Studium v Dánsku je pro občany Evropské unie zdarma.
  2. Díky studiu v mezinárodním prostředí, jaké Dánsko umí nabídnout, budeš mít angličtinu na špičkové úrovni.
  3. Dánský vzdělávací systém patří k těm vůbec nejlépe hodnoceným v Evropě. Duální systém univerzit ti navíc dává na výběr mezi studiem na výzkumných univerzitách, a nebo na tzv. university colleges či business akademiích, kde je studium zaměřeno více prakticky a připravuje tak absolventy přímo ke vstupu na pracovní trh.
  4. Dánsko nabízí pestrou škálu bakalářských i magisterských oborů v angličtině. Nabídka oborů je pravidelně revidována dánským ministerstvem školství tak, aby odpovídala poptávce na dánském trhu práce a absolventi tak mohli bez problému najít uplatnění.
  5. Během studia můžeš navštěvovat kurzy dánštiny zdarma a zvýšit tak šanci na sehnání brigády při studiu či práce po ukončení studia.
  6. Pokud při studiu v Dánsku pracuješ, můžeš požádat o studentský grant od dánské vlády.
  7. Dánští vyučující se vyznačují neformálním přístupem ke studentům a svou otevřeností. Rádi ti poradí nejen se studiem, ale i v jakékoliv oblasti tvého života v Dánsku.
  8. Součástí studia je možnost vycestovat na zahraniční studijní/pracovní stáž v Evropě nebo kdekoliv jinde na světě.
  9. Vysoká škola v Dánsku tě naučí řadu tzv. “soft skills”: kreativně myslet, obhájit vlastní názor, přesvědčivě prezentovat, pracovat v týmu na skupinových projektech, a mnohem víc.
  10. Dánské „hygge” (pohodový životní styl) se již stalo mezinárodním pojmem, tak kde jinde se ho naučit, než přímo v Dánsku? 🙂

Život v Dánsku

Dánsko je jedinečná země známá pro svou vysokou životní úroveň a Dánové jsou každoročně vyhlašováni jako nejšťastnější národ na světě. Díky nízké kriminalitě je tato země považována za jednu z nejbezpečnějších zemí v Evropě. Navíc absence kopců a množství cyklostezek, po kterých se dostanete kamkoliv, dělá z Dánska ráj cyklistů a přeje aktivnímu, eco-friendly životnímu stylu.

Životní náklady

Vzhledem k vysoké životní úrovni jsou v Dánsku i životní náklady vyšší. V menších městech počítejte s měsíčními náklady cca 15-18 tisíc korun, v hlavním městě Kodani se mohou vyšplhat až dvojnásobek. Ovšem úměrná cenám je i mzda, student si za hodinu vydělá průměrně 100 DKK, což je cca 350 Kč.

Ubytování

Ubytování je většinou možné jak na kolejích při škole (koleje je nutné bookovat včas, kapacity jsou omezené), tak v soukromých bytech sdílených s více studenty. Pro studenty funguje v každém větším městě speciální studentská realitní kancelář, kde si jednotlivci či páry/kamarádi moho podle dostupnosti zamluvit byt za příjemnější studentskou cenu. U soukromých bytů počítejte s nutností zaplatit depozit, který se většinou rovná hodnotě 3 měsíčních nájmů.

Pracovní příležitosti

Bez znalosti dánštiny je hledání brigády náročné, ale nikoliv nemožné. Ze začátku počítejte s brigádami jako je úklid budov a bytů, hlídání dětí, venčení psů, či technické pomoci na stavbě. Po získání základů dánštiny je možné najít si brigádu v restauraci, kavárně, baru či obchodě. Hodinová mzda studenta bývá většinou alespoň 100 DKK/hod (cca 350 Kč/hod). Pokud student získá práci na min. 10-12 hod. týdně, a to na klasickou pracovní smlouvu, může si navíc požádat o studentský grant od dánské vlády ve výši cca 21.000 Kč měsíčně.